cpplib 9.1-b20190203 - en to da translation catalogue (213 entries)

en: "%s" after # is not a positive integer
da: »%s« efter # er ikke et positivt heltal

en: "%s" after #line is not a positive integer
da: »%s« efter #line er ikke et positivt heltal

en: "%s" cannot be used as a macro name as it is an operator in C++
da: »%s« kan ikke bruges som et makronavn, da det er en operator i C++

en: "%s" is not a valid filename
da: »%s« er ikke et gyldigt filnavn

en: "%s" is not defined, evaluates to 0
da: »%s« er ikke defineret, evaluerer til 0

en: "%s" re-asserted
da: »%s« genpostuleret

en: "%s" redefined
da: »%s« omdefineret

en: "/*" within comment
da: »/*« i en kommentar

en: "__has_include__" cannot be used as a macro name
da: »__has_include__« kan ikke bruges som et makronavn

en: "defined" cannot be used as a macro name
da: »defined« kan ikke bruges som makronavn

en: #%s expects "FILENAME" or <FILENAME>
da: #%s forventer »FILNAVN« eller <FILNAVN>

en: #%s is a GCC extension
da: #%s er en GCC-udvidelse

en: #%s is a deprecated GCC extension
da: #%s er en forældet GCC-udvidelse

en: #elif after #else
da: #elif efter #else

en: #elif without #if
da: #elif uden #if

en: #else after #else
da: #else efter #else

en: #else without #if
da: #else uden #if

en: #endif without #if
da: #endif uden #if

en: #include nested too deeply
da: #include indlejret for dybt

en: #include_next in primary source file
da: #include_next i den primære kildekodefil

en: #pragma %s %s is already registered
da: #pragma %s %s er allerede registreret

en: #pragma %s is already registered
da: #pragma %s er allerede registreret

en: #pragma once in main file
da: #pragma once i hovedfil

en: #pragma system_header ignored outside include file
da: #pragma system_header ignoreret uden for inkluderingsfil

en: %.*s is not a valid universal character
da: %.*s er ikke et gyldigt universelt tegn

en: %s in preprocessing directive
da: %s i præprocessordirektiv

en: %s: not used because `%.*s' defined as `%s' not `%.*s'
da: %s: ikke brugt da »%.*s« er defineret som »%s« ikke »%.*s«

en: %s: not used because `%.*s' is poisoned
da: %s: ikke brugt da »%.*s« er forgiftet

en: %s: not used because `%.*s' not defined
da: %s: ikke brugt da »%.*s« ikke er defineret

en: %s: not used because `%s' is defined
da: %s ikke brugt da »%s« er defineret

en: %s: not used because `__COUNTER__' is invalid
da: %s: ikke brugt da »__COUNTER__« er ugyldig

en: '##' cannot appear at either end of __VA_OPT__
da: »##« må ikke optræde ved nogen af enderne i __VA_OPT__

en: '##' cannot appear at either end of a macro expansion
da: »##« må ikke optræde ved nogen af enderne i en makrokrop

en: '#' is not followed by a macro parameter
da: »#« efterfølges ikke af en makroparameter

en: '$' in identifier or number
da: »$« i kaldenavn eller tal

en: '?' without following ':'
da: »?« uden efterfølgende »:«

en: ("%s" is an alternative token for "%s" in C++)
da: (»%s« er et alternativt symbol for »%s« i C++)

en: (this will be reported only once per input file)
da: (dette rapporteres kun en enkelt gang per inddatafil)

en: C++ style comments are incompatible with C90
da: kommentarer i C++-stil er ikke kompatible med C90

en: C++ style comments are not allowed in ISO C90
da: kommentarer i C++-stil er ikke tilladt i ISO C90

en: C++11 requires a space between string literal and macro
da: C++11 kræver et mellemrum mellem ordret og strengmakro

en: C99's universal character names are incompatible with C90
da: C99's universelle tegnnavne er ikke kompatible med C90

en: CPP arithmetic must be at least as precise as a target int
da: CPP-beregning skal være mindst lige så præcis som en målarkitekturs int

en: CPP half-integer narrower than CPP character
da: CPP-halvheltal er mindre end CPP-tegn

en: CPP on this host cannot handle wide character constants over %lu bits, but the target requires %lu bits
da: CPP på denne vært kan ikke håndtere bredtegnkonstanter over %lu bit, men målarkitekturen kræver %lu bit

en: ISO C does not permit named variadic macros
da: ISO C tillader ikke navngivne makroer med vilkårligt antal parametre

en: ISO C++ does not permit named variadic macros
da: ISO C++ tillader ikke navngivne makroer med vilkårligt antal parametre

en: ISO C++11 requires at least one argument for the "..." in a variadic macro
da: ISO C++11 kræver mindst en parameter for »...« i en makro med vilkårligt antal parametre

en: ISO C++11 requires whitespace after the macro name
da: ISO C++11 kræver mellemrum efter makronavnet

en: ISO C99 requires at least one argument for the "..." in a variadic macro
da: ISO C99 kræver mindst en parameter for »...« i en makro med vilkårligt antal parametre

en: ISO C99 requires whitespace after the macro name
da: ISO C99 kræver mellemrum efter makronavnet

en: In _cpp_valid_ucn but not a UCN
da: I _cpp_valid_ucn men ikke en UCN

en: Multiple include guards may be useful for:
da: Flere inkluderingsvagter kan være nyttige til:

en: \x used with no following hex digits
da: \x angivet uden efterfølgende hexadecimale cifre

en: _Pragma takes a parenthesized string literal
da: _Pragma tager en strengkonstant med paranteser omkring

en: __COUNTER__ expanded inside directive with -fdirectives-only
da: __COUNTER__ udvidet inden i direktiv med -fdirectives-only

en: __VA_ARGS__ can only appear in the expansion of a C++11 variadic macro
da: __VA_ARGS__ kan kun optræde i udfoldelsen af en C++11-makro med vilkårligt antal parametre

en: __VA_ARGS__ can only appear in the expansion of a C99 variadic macro
da: __VA_ARGS__ kan kun optræde i udfoldelsen af en C99-makro med vilkårligt antal parametre

en: __VA_OPT__ can only appear in the expansion of a C++2a variadic macro
da: __VA_OPT__ kan kun optræde i udfoldelsen af en C++2a-makro med vilkårligt antal parametre

en: __VA_OPT__ is not available until C++2a
da: __VA_OPT__ er ikke tilgængelig før C++2a

en: `%.*s' is not in NFC
da: »%.*s« er ikke i NFC

en: `%.*s' is not in NFKC
da: »%.*s« er ikke i NFKC

en: anonymous variadic macros were introduced in C++11
da: anonyme makroer med vilkårligt antal parametre blev introduceret i C++11

en: anonymous variadic macros were introduced in C99
da: anonyme makroer med vilkårligt antal parametre blev introduceret i C99

en: assertion without predicate
da: postulat uden udsagn

en: assertions are a GCC extension
da: påstande er en GCC-udvidelse

en: assertions are a deprecated extension
da: påstande er en forældet udvidelse

en: attempt to use poisoned "%s"
da: forsøg på at bruge forgiftet »%s«

en: backslash and newline separated by space
da: omvendt skråstreg og linjeskift er adskilt af mellemrum

en: backslash-newline at end of file
da: omvendt skråstreg efterfulgt af linjeskift ved slutningen af filen

en: binary constants are a C++14 feature or GCC extension
da: binære konstanter er en C++14-funktion eller GCC-udvidelse

en: binary constants are a GCC extension
da: binære konstanter er en GCC-udvidelse

en: cannot find source file %s
da: kan ikke finde kildefilen %s

en: character 0x%lx is not in the basic source character set
da: tegnet 0x%lx er ikke det grundlæggende kildetegnsæt

en: character 0x%lx is not unibyte in execution character set
da: tegn 0x%lx er ikke unibyte i kørseltegnsæt

en: character constant too long for its type
da: tegnkonstanten er for lang for dens type

en: comma operator in operand of #if
da: kommaoperator i en operand til #if

en: conversion from %s to %s not supported by iconv
da: konvertering fra %s til %s er ikke understøttet af iconv

en: converting UCN to execution character set
da: konverterer UCN til et kørselstegnsæt

en: converting UCN to source character set
da: konverterer UCN til et kildetegnsæt

en: converting escape sequence to execution character set
da: konverterer undvigesekvens til kørselstegnsæt

en: converting to execution character set
da: konverterer til kørseltegnsæt

en: could not determine date and time
da: kunne ikke bestemme dato og tid

en: could not determine file timestamp
da: kunne ikke bestemme filtidsstempel

en: cppchar_t must be an unsigned type
da: cppchar_t skal være en usigneret type

en: current file is older than %s
da: aktuel fil er ældre end %s

en: decimal float constants are a GCC extension
da: decimal kommatalskonstanter er en GCC-udvidelse

en: detected recursion whilst expanding macro "%s"
da: opdagede rekursion ved udfoldelse af makroen »%s«

en: division by zero in #if
da: division med nul i #if

en: duplicate macro parameter "%s"
da: makroparameternavnet »%s« optræder mere end en gang

en: embedding a directive within macro arguments is not portable
da: indlejring af et direktiv inden i makroparametre er ikke portabelt

en: empty character constant
da: tom tegnkonstant

en: empty filename in #%s
da: tomt filnavn i #%s

en: expected ')' after "..."
da: forventede »)« efter »...«

en: expected ')' before end of line
da: forventede »)« før linjeafslutning

en: expected ',' or ')', found "%s"
da: forventede »,« eller »)«, fandt »%s«

en: expected parameter name before end of line
da: forventede parameternavn før linjeafslutning

en: expected parameter name, found "%s"
da: forventede parameternavn, fandt »%s«

en: extra tokens at end of #%s directive
da: ekstra symboler i slutningen af #%s-direktiv

en: failure to convert %s to %s
da: kunne ikke konvertere %s til %s

en: file "%s" linemarker ignored due to incorrect nesting
da: filen »%s« linjemarkør ignoreret på grund af ukorrekt indlejring

en: fixed-point constants are a GCC extension
da: fast punkt-konstanter er en GCC-udvidelse

en: floating constant in preprocessor expression
da: kommatalskonstant i præprocessorudtryk

en: function-like macro "%s" must be used with arguments in traditional C
da: funktionsagtig makro »%s« skal bruges med parametre i traditionel C

en: hex escape sequence out of range
da: den hexadecimale undvigesekvens er uden for det gyldige interval

en: identifier "%s" is a special operator name in C++
da: kaldenavn »%s« er et specielt operatornavn i C++

en: imaginary constants are a GCC extension
da: imaginære konstanter er en GCC-udvidelse

en: imaginary number in preprocessor expression
da: imaginært tal i præprocessorudtryk

en: impossible operator '%u'
da: umulig operator »%u«

en: incomplete universal character name %.*s
da: ufuldstændigt universelt tegnnavn %.*s

en: integer constant is so large that it is unsigned
da: heltalskonstanten er så stor at den er usigneret

en: integer constant is too large for its type
da: heltalskonstanten er for stor for dens type

en: integer overflow in preprocessor expression
da: heltallet løber over i præprocessorudtrykket

en: invalid "#pragma GCC %s" directive
da: ugyldigt »#pragma GCC %s«-direktiv

en: invalid #%s directive
da: ugyldig #%s-direktiv

en: invalid #pragma GCC poison directive
da: ugyldigt #pragma GCC poison-direktiv

en: invalid #pragma pop_macro directive
da: ugyldigt #pragma pop_macro-direktiv

en: invalid #pragma push_macro directive
da: ugyldigt #pragma push_macro-direktiv

en: invalid built-in macro "%s"
da: ugyldig indbygget makro »%s«

en: invalid character '%c' in raw string delimiter
da: ugyldigt tegn »%c« i rå strengafgrænser

en: invalid flag "%s" in line directive
da: ugyldigt flag »%s« i linjedirektiv

en: invalid new-line in raw string delimiter
da: ugyldig nylinje i rå strengafgrænser

en: invalid prefix "0b" for floating constant
da: ugyldigt præfiks »0b« i kommatalskonstant

en: invalid preprocessing directive #%s
da: ugyldigt præprocessordirektiv #%s

en: invalid string literal, ignoring final '\'
da: ugyldig strengkonstant, ignorerer afsluttende »\«

en: invalid suffix "%.*s" on floating constant
da: ugyldig endelse »%.*s« i kommatalskonstant

en: invalid suffix "%.*s" on integer constant
da: ugyldig endelse »%.*s« i heltalskonstant

en: invalid suffix "%.*s" with hexadecimal floating constant
da: ugyldig endelse »%.*s« med hexadecimal kommatalskonstant

en: invalid suffix on literal; C++11 requires a space between literal and string macro
da: ugyldig suffiks på ordret; C++11 kræver et mellemrum mellem ordret og strengmakro

en: invoking macro %s argument %d: empty macro arguments are undefined in ISO C++98
da: starter makroen %s parameter %d: tomme makroparametre er ikke defineret i ISO C+98

en: invoking macro %s argument %d: empty macro arguments are undefined in ISO C90
da: starter makroen %s parameter %d: tomme makroparametre er ikke defineret i ISO C90

en: line number out of range
da: linjenummer er uden for det gyldige interval

en: macro "%s" is not used
da: makroen »%s« bliver ikke brugt

en: macro "%s" might prevent reproducible builds
da: makroen »%s« kan forhindre reproducerbare bygninger

en: macro "%s" passed %u arguments, but takes just %u
da: makroen »%s« viderebragte %u parametre, men tager kun mod %u

en: macro "%s" requires %u arguments, but only %u given
da: makroen »%s« kræver %u parametre, men modtager kun %u

en: macro argument "%s" would be stringified in traditional C
da: makroparameteren »%s« ville blive gjort til en streng i traditionel C

en: macro names must be identifiers
da: makronavne skal være kaldenavne

en: missing '(' after predicate
da: manglende »(« efter udsagn

en: missing '(' in expression
da: manglende »(« i udtryk

en: missing ')' after "__has_include__"
da: manglende »)« efter »__has_include__«

en: missing ')' after "defined"
da: manglende »)« efter »defined«

en: missing ')' in expression
da: manglende »)« i udtryk

en: missing ')' to complete answer
da: manglende »)« til at fuldføre svar

en: missing open quote
da: manglende indledende citationstegn

en: missing terminating %c character
da: manglende afsluttende %c-tegn

en: missing terminating > character
da: manglende afsluttende >-tegn

en: missing whitespace after the macro name
da: manglende mellemrum efter makronavnet

en: multi-character character constant
da: flerbyte-tegnkonstant

en: multi-line comment
da: flerlinjekommentar

en: no iconv implementation, cannot convert from %s to %s
da: ingen iconv-implementering, kan ikke konvertere fra %s til %s

en: no include path in which to search for %s
da: der er ingen inkluderingssti at søge efter %s i

en: no macro name given in #%s directive
da: intet makronavn angivet i direktivet #%s

en: non-ISO-standard escape sequence, '\%c'
da: undvigesekvensen »\%c« er ikke ISO-standard

en: null character(s) ignored
da: nultegn ignoreret

en: null character(s) preserved in literal
da: nultegn bevaret i strengkonstant

en: octal escape sequence out of range
da: den oktale undvigesekvens er uden for det gyldige interval

en: one or more PCH files were found, but they were invalid
da: en eller flere PCH-filer blev fundet, men de var ugyldige

en: operator "__has_include__" requires a header string
da: operatoren »__has_include__« kræver en teksthovedstreng

en: operator "defined" requires an identifier
da: operatoren »defined« kræver et kaldenavn

en: pasting "%s" and "%s" does not give a valid preprocessing token
da: indsættelse af »%s« og »%s« giver ikke et gyldigt præprocessorsymbol

en: poisoning existing macro "%s"
da: forgifter eksisterende makro »%s«

en: predicate must be an identifier
da: udsagn skal være et kaldenavn

en: predicate's answer is empty
da: udsagnets svar er tomt

en: preprocessor arithmetic has maximum precision of %lu bits; target requires %lu bits
da: præprocessorberegning har en maksimal præcision på %lu bit; målarkitektur kræver %lu bit

en: raw string delimiter longer than 16 characters
da: rå strengafgrænser længere end 16 tegn

en: registering "%s" as both a pragma and a pragma namespace
da: registrerer »%s« som både et pragma og et pragmanavnerum

en: registering pragma "%s" with name expansion and no namespace
da: registrerer pragma »%s« med navneudvidelse og intet navnerum

en: registering pragma with NULL handler
da: registrerer pragma med NULL-håndtering

en: registering pragmas in namespace "%s" with mismatched name expansion
da: registrerer pragmaer i navnerum »%s« med fejlmatchede navneudvidelse

en: stdout
da: standardud

en: style of line directive is a GCC extension
da: linjestilsdirektiv er en GCC-udvidelse

en: suffix for double constant is a GCC extension
da: endelse for dobbelt konstant er en GCC-udvidelse

en: suggest hiding #%s from traditional C with an indented #
da: foreslår at skjule #%s fra traditionel C vha. indrykket #

en: suggest not using #elif in traditional C
da: foreslår undladelse af brug af #elif i traditionel C

en: syntax error in macro parameter list
da: syntaksfejl i makroparameterliste

en: target char is less than 8 bits wide
da: målarkitekturs char er mindre end 8 bit bred

en: target int is narrower than target char
da: målarkitekturs int er mindre end målarkitekturs char

en: target wchar_t is narrower than target char
da: målarkitekturs wchar_t er mindre end målarkitekturs char

en: the conditional began here
da: betingelsen begyndte her

en: the left operand of "%s" changes sign when promoted
da: den venstre operand til »%s« ændrer fortegn ved forfremmelse

en: the meaning of '\%c' is different in traditional C
da: betydningen af »\%c« er anderledes i traditionel C

en: the meaning of '\a' is different in traditional C
da: betydningen af »\a« er anderledes i traditionel C

en: the meaning of '\x' is different in traditional C
da: betydningen af »\x« er anderledes i traditionel C

en: the right operand of "%s" changes sign when promoted
da: den højre operand til »%s« ændrer fortegn ved forfremmelse

en: this is the location of the previous definition
da: den foregående definition er her

en: this use of "defined" may not be portable
da: denne brug af »defined« er muligvis ikke portabel

en: traditional C ignores #%s with the # indented
da: traditionel C ignorerer #%s når # er indrykket

en: traditional C rejects the "%.*s" suffix
da: traditionel C tillader ikke endelsen »%.*s«

en: traditional C rejects the unary plus operator
da: traditionel C tillader ikke operatoren unær plus

en: trigraph ??%c converted to %c
da: trigrafen ??%c konverteret til %c

en: trigraph ??%c ignored, use -trigraphs to enable
da: trigrafen ??%c ignoreret, brug -trigraphs for at aktivere

en: unbalanced stack in %s
da: ubalanceret stak i %s

en: undefining "%s"
da: fjerner definitionen af »%s«

en: unexpected end of file after #line
da: uventet filafslutning efter #line

en: universal character %.*s is not valid at the start of an identifier
da: universelt tegn %.*s er ikke gyldigt i starten af et kaldenavn

en: universal character %.*s is not valid in an identifier
da: universelt tegn %.*s er ikke gyldigt i et kaldenavn

en: universal character names are only valid in C++ and C99
da: universelle tegnnavne er kun gyldige i C++ og C99

en: unknown escape sequence: '\%c'
da: ukendt undvigesekvens: »\%c«

en: unknown escape sequence: '\%s'
da: ukendt undvigesekvens: »\%s«

en: unspellable token %s
da: symbol %s kan ikke staves

en: unterminated #%s
da: uafsluttet #%s

en: unterminated argument list invoking macro "%s"
da: uafsluttet parameterliste ved kald af makroen »%s«

en: unterminated comment
da: uafsluttet kommentar

en: unterminated raw string
da: uafsluttet rå streng

en: use -Winvalid-pch for more information
da: brug -Winvalid-pch for yderligere information

en: use of C++11 long long integer constant
da: brug af C++11 long long-heltalskonstant

en: use of C++17 hexadecimal floating constant
da: brug af C++17 hexadecimal kommatalskonstant

en: use of C99 hexadecimal floating constant
da: brug af C99 hexadecimal kommatalskonstant

en: use of C99 long long integer constant
da: brug af C99 long long-heltalskonstant

en: user-defined literal in preprocessor expression
da: brugerdefineret ordret i præprocessorudtrykket

en: while reading precompiled header
da: under læsning af prækompileret teksthoved

en: while writing precompiled header
da: under skrivning af prækompileret teksthoved
